CIPTA 2019 Winners


Crown Prince Special Award

PositionNameProject Title
-
No Outstanding Winner
-


Local Competition

Category 1 - Creating New Innovative or Creative Product, Process or Technology

PositionNameProject Title
1st
-
-
2nd
-
-
3rd
Dr Hj Sharul Tazrajiman Hj Tajuddin
Nur Hamizah binti Hj Awang Harun
Water Leakage Detection and Management
1st Consolation
Dk Zainab binti Pg Hj Tuah Mohammad Suhimi bin Mohd Salleh
Muhammad Nurazri bin Abdul Mustafah.
Ghusl Stretcher for the Deceased
2nd Consolation
Hj Weston bin Sulaiman @ Hj Justin Mohd Ali Othman
Food Processor

Category 2 - Modifying Existing Product, Process or Technology

PositionNameProject Title
1st
Sufre bin Haji Muhammad
Variable Speed Multi Grits Sander Machine (VSGS)
2nd
Abdul Hafiz bin Abdul Wahab
SPOTGENIC (Plant disease detection system)
3rd
Ak Mohammad Zulfikri bin Pg Haji Zulkifly
Muhammad Amirul Fahmiin bin Abdullah
Wan Nur Zahidah binti Metussin.
Vepo Device
1st Consolation
Reneiro Andal Virrey
Muhammad Mu'az bin Haji Imran Hajah
Asmah binti Haji Husaini
Diabetic Emergency Notification with MedibAInd
2nd Consolation
Norisa'azuma binti Md Norazmi
Nursalwana binti Kamidi
Norwardi bin Ariffin
Mobile Hydroponi

Category 3: Creating New or Modifying Existing Product, Process or Technology by Young Inventors

PositionNameProject Title
1st
-
-
2nd
Sekolah Seri Mulia Sarjana
Dayang Janelle Joyce Ampongan Perez
Awang Muhammad Haziq Safwan bin Sheran
Dayang Nurayezha Barasi Nurul Islam
Eco BN – Waste Management Bin
3rd
Sekolah Menengah Berakas
Dayang Adriana binti Masidey
Awang Mohammad Dzy Anaqy bin Rudy
Dayang Siti Nurfatin Aleeya binti Jasmy
Blind Assist Sensory Suit (BASS)
1stConsolation
Maktab Anthony Abell, Seria
Awang Muhammad Abdul Halim bin Zamri
Awang Muhammad Hafizuddin bin Kifli
Awang Wong Ru Kiat
Smart Lure
2ndConsolation
Chung Ching Middle School
Dayang Elaine Tan Eu Jie
Awang Foo Wei Loong
Awang Foo Wei Haur
Electricity, Clean water and Salt from Sea Water /td>


Smart Junior Competition

PositionNameProject Title
1st
Chung Ching Middle School
Awang Jordan Hee Shan Yung
Awang Loo Chun Yung
Dayang Sharlaine Tan Qi Jie
My PenPal - Pen for Dyslexics
2nd
Chung Hua Middle School
Dayang Saariisha Theventharan
Awang Yong Bong You
Awang Ling Wei Ming
Bfit Shoes: Burn the fat and be fit
3rd
Sekolah Menengah Berakas
Awang Luqman Al Hakim bin Musa
Dayang Eta Nurzafirah binti Junaidi
Dayang Nor Zaidah binti Zainal Abidin
Innovative Green Energy Collector
1st Consolation
St Andrew's School
Awang Clement Joshua Dev
Awang Abdul Hafiz bin Alwi
Awang Adrian bin Musa
3 in 1 Cost Efficient Farming System
2nd Consolation
Sekolah Seri Mulia Sarjana
Awang Elijah Cheam Kai Awang
Mathew Abel Robles Filio
The FoodVisor


ASEAN Competition

ASEAN 1 - New Invention & Innovation

PositionNameProject Title
Winner
-
-

Honourable Mention
No participation


ASEAN 2 - Young Inventor

PositionNameProject Title
Winner
Sekolah Menengah Kebangsaan Tengku Lela Segara, Marang, Terengganu
Dayang Siti Nurhasya Dinie binti Abdul Mahdi
Awang Che Ku Ahmad Habib bin Che ku Ahmad Amir
Awang Adam Fitri bin Mohd Shariff Lei
Te Ractor
Honourable Mention
No participation